Údržba plastových oken v podzimních měsících
Podobně jako v zimě, i v létě dostávají plastová okna zabrat. Vysoké teploty a přímé sluneční záření způsobují jisté změny v okenních profilech i kování. A jelikož se v zimních měsících dají očekávat naopak teploty velmi nízké, což znamená další nápor, doporučujeme provést včas jejich podzimní údržbu. Připravte tedy svoje okna na zimu, aby ji přečkala bez úhony!
Pokud o potřebě údržby oken a dveří slyšíte poprvé, pak vězte, že toto je podmínkou zajištění jejich dlouhodobé životnosti a bezproblémové funkce.
Jak se správně postarat o okna v podzimních měsících?
1. Základem správné údržby oken je jejich očištění, které by se mělo skládat z následujících kroků:
- Omytí rámů a křídel - vodou s přídavkem běžného mycího prostředku, nebo speciální ho roztoku, který je součástí udržovací sady. Tímto z oken odstraníte ostrý prach, pyl a další nečistoty, které na nich zůstávají po deštích.
- Očištění těsnění – pro zajištění dlouhodobé správné funkce a pružnosti těsnění je zapotřebí jej stejně jako rámy důkladně očistit horkou vodou a jemným hadříkem.
- Pročištění odtokových otvorů – Odtokové otvory v rámu jsou nezbytnou součástí okna, která v případě přímého náporu děště odvádí vodu, jenž může proniknout do konstrukce okna. Abychom se vyhnuli tomu, že voda nebude moci odtékat, je třeba tyto otvory udržovat čisté. Ucpání otvorů může způsobit i hmyz, který se v nich schová v podzimních měsících.
- Promazání okenního kování – alespoň 1x za rok by se měly mazací body na okenním a dveřním kování ošetřit vhodným mazivem. U dveří by se mazání mělo provádět minimálně 2X do roka, a to na před zimou a po zimě.
2. Ošetření oken
Povrch oken, který je namáhán prachem, UV zářením sluncem a chladem, ztrácí postupem času svoji odolnost a začínají v něm vznikat mikroskopické trhlinky a defekty. Je to přirozený proces, kterému se nedá zabránit a s větší či menší rychlostí dochází k této degradaci u všech typů oken a dveří bez ohledu na použitý materiál. Aby se této degradaci předešlo, a současně se již vzniklé defekty zacelili, je třeba povrch okenních rámů jednou, ideálně dvakrát do roka ošetřit udržovací sadou.
Jak ošetřit okna a jejich součásti?- Okenní rámy a křídla se po očištění ošetří jemným hadříkem a prostředkem CLEAN PVC (očištění a ošetření je možno provést v jednom kroku, nicméně po předchozím očištění je účinek ošetřující látky vyšší a dlouhodobější)
- Okenní těsnění ztrácí postupem času pružnost a ohebnost. Jelikož venkovní těsnění je přímo vystaveno povětrnosti, je třeba mu věnovat vyšší pozornost. Aby se těsnění vrátily původní vlastnosti, ošetřete jej přípravkem SILICA, který mu vrátí původní pružnost a zabrání jeho degradaci. Krom toho, také odpuzuje vlhkost a brání přilepení/přimrznutí těsnění.
- Ošetření kování se provádí promazáním mazacích bodů na kování při současném pohybu s kováním. Mazivo snižuje tření a tím nejenže prodlužuje životnost kování, ale i snižuje sílu potřebnou k jeho obsluze.
- Údržba parapetů: Z interéru je možno parapety ošetřit prostředkem CLEAN PVC, jelikož dekorační folie na PVC parapetech je zcela totožná s dekorační folií na oknech. Vnější parapety je vhodné ošetřit přípravkem CLEAN AL.
Aktuálně vám nabízíme
udržovací sadu za výhodnou cenu 348 Kč s DPHPosledním krokem údržby, je seřízení oken. Seřízení můžete provádět sami nebo si jej nechat provést kvalifikovaným technikem. V zásadě by Vám měl na seřízení postačovat imbusový klíč vel. 4, kterým lze ovládat všechny seřizovací body na okně. Seřízení provádějte pouze tehdy, pokud při obsluze narazíte na nějaký problém (okno drhne, těsnění dostatečně nedoléhá apod.). Při seřízení postupujte dle návodu.
Stále si nevíte rady?
kontaktujte náš servis oken