Jak poznat kvalitní plastová okna

Jak poznáš kvalitní plastová okna? Když už jsi ten odborník,“ popíchne mě Ondřej u kávy, na kterou se pozval pod záminkou, že potřebuje další informace, než plastová okna objedná. No, tak dobře, ona to nebyla záminka, protože Ondra žije ve spokojeném manželství. On prostě vážně potřebuje ty informace.

„Podle toho, co jsem za ta léta pochopila, tak je potřeba dohlédnout na pár základních požadavků,“ napínám Ondřeje a schválně co nejpomalejším tempem krájím bábovku.

„Tak už si sedni, prosím tě, a povídej,“ popohání mě.

„Jedním z důležitých předpokladů kvalitního okna jsou kvalitní profily. Ty by měly být rozhodně vyztužené. Oknostyl je má například opatřeny ocelovou výztuhou. Při teplotních rozdílech totiž plast přirozeně pracuje – profily se roztahují a mohou se různě kroutit a prohýbat. A pokud chceš fakt prvotřídní kvalitu, tak plastové profily by měly mít tloušťku stěny nejméně 2,8 mm a ocelové výztuhy tloušťku od 2 mm. Stabilní tvar a velikost konstrukce ovlivňuje i těsnost oken, protože při zkroucení mohou vznikat škvíry mezi rámem a křídlem, kudy může foukat či zatékat, což určitě nechceš. Obecně se dá říct, že čím je plastové okno větší, tím by výztuha měla být silnější. A obzvláště to platí v případě, když je ve velkém okně použito těžší izolační trojsklo a je orientované na jih, dochází totiž k větší roztažnosti plastu.“ 
 

„A dál?“ ptá se kamarád Ondřej.

Stavební hloubka by měla být minimálně 70 mm, případně ještě lépe 80 mm a více. A profily by měly být alespoň pětikomorové, v lepším případě šesti, sedmi nebo osmikomorové. Obojí kvůli tomu, aby byla zajištěna kvalitní tepelná izolace. Samozřejmostí je dobře provedená montáž,“ tahám rozumy z rukávu. 

No jo, přiznávám, že kdyby to po mně chtěl zničehonic na ulici, tak bych to tak nedokázala vysvětlit. Ale Ondra mi řekl už před pár dny, že se zastaví, takže jsem si skočila pro rady do Oknostylu.

„A co skla?“ ptá se.

„Výplně rozhodně kvalitní dvojskla nebo trojskla. Zde nelze jednoznačně říct, že čím víc, tím líp, v tom hrají roli další aspekty. Meziskelní rámeček by měl být nekovový, je to lepší kvůli omezení rosení oken. Okna by měla být opatřena středovým systémem těsnění (nejlépe trojitým), což je důležitá prevence proti zatékání při prudkém dešti. Těsnění ať je z dlouhodobě pružné gumy a je možné je vyměnit.“

„Tak díky, to mi asi stačí,“ pochvaluje si Ondřej.

„Ne, to nestačí,“ upozorňuji, že zlatý hřeb přednášky má teprve přijít. „V neposlední řadě kování. Jeho kvalita je vážně důležitá. Jednak nechceš, aby ti po pár týdnech upadla klika nebo aby ti třeba nešlo zavřít okno. A jednak kvalitní a správně seřízené kování je podstatou správné funkce okna, tedy dostatečného těsnění, bezproblémového otevírání a zavírání a tak dále. A co víc – když pořídíš nějaký ošizený šunt, pro zloděje je hračka dostat se dovnitř. Pořádné bezpečnostní kování je pro ně největší překážka, protože kvůli omezení hluku se snaží dostat do domu bez rozbití skla.“

„A jak teda poznám kvalitní kování?“

„Správná otázka. Musí být celoobvodové a mít dostatek seřizovacích bodů a taktéž zavíracích bodů, které také zajišťují rovnoměrný přítlak těsnicího systému. Zavírací body by měly být od sebe vzdáleny maximálně 700 mm,“ popisuji.

„A orientuješ se i v těch zkratkách, co prodejci píší na webech a v katalozích?“ loudí ještě další rozumy Ondřej. 

„Ty určitě myslíš Ug, Uf a Uw. Ug značí, kolik tepla projde přes sklo, Uf značí tepelnou ztrátu přes rám. Z těchto hodnot se pak spočítá součinitel prostupu tepla celého okna Uw. Proto sleduj nejvíce právě celkovou hodnotu Uw. Zvláště důležité je to pro ty, kteří staví dům v pasivním standardu a chtějí získat dotaci. V tomto případě musí být hodnota Uw maximálně 0,8.“

„Ty jsi vážně dobrá, díky moc,“ říká Ondřej a dopíjí svůj šálek kávy. „A ta bábovka taky,“ pochválí.

Stále si nevíte rady?

kontaktujte náš servis oken

Kontaktujte nás

Zpět na poradnu